Cilt Tipinizi Nasıl Belirlersiniz: 3 Kolay Adım

identify your skin type
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Etkili bir cilt bakımı rutini oluşturmak için kullandığınız ürün ve içeriklerin cilt tipinize uygun olması gerekir. Ancak cilt tipinizi etkili bir şekilde nasıl tanımlayacağınızı bilmek bazen zorlayıcı olabilir.

Bu makalede, her cilt tipini ve olası endişelerini açıklıyoruz, ayrıca cilt tipinizi belirlemenize yardımcı olacak yararlı ipuçları ve eğlenceli püf noktaları sunarak hemen başlayarak sizin için en iyi cilt bakım ürünlerini daraltmanıza yardımcı oluyoruz.

Cilt tipinizi nasıl belirleyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

Cilt Tipleri ve Cilt Durumları Arasındaki Fark

Öncelikle bir şeyi açıklığa kavuşturalım; cilt tipi ile cilt durumu arasında büyük bir fark vardır. Bu yaygın bir kafa karışıklığı nedeni olduğundan, aralarındaki temel farkları açıklayalım.

Cilt tipi

Cilt tipi ima eder cilt özellikleri doğrudan sebum veya yağ üretimine bağlıdır. Böylece 5 ana cilt tipi vardır:

  • Yağlı
  • Kuru
  • Normal
  • Kombinasyon
  • Hassas

Bu özellikler esas olarak genetik tarafından belirlenir ve zaman içinde tutarlı kalır. Ancak stres, hormonlar, nem, doğal yaşlanma süreci gibi çeşitli faktörler nedeniyle cildin yağlılığı değişebilmektedir.

Cilt Durumu

Cilt durumu bir Geçici veya kalıcı olabilecek özel endişeler, hava durumu, yaşam tarzı, hormonal değişiklikler, cilt bakım rejiminiz veya yaşınızdan etkilenir.

Farklı cilt koşulları, yanma, kaşıntı veya tahriş gibi bir veya kombine cilt reaksiyonları şeklinde kendini gösterir. Bu tür belirtiler, aşağıdaki durumlara yol açabilecek hasarlı cilt bariyerinin sonucudur:

Cilt bariyeri dış etkenlere karşı korumada önemli bir rol oynadığından bakteri nüfuzu iltihaplanma ve sivilceye yol açabilir.

Hasar görmüş cilt bariyerinin diğer bir yaygın yan etkisi, donukluk ve pullanma ile sonuçlanan nem eksikliğidir.

Öte yandan, kalıcı kızarıklık, cilt reaksiyonları ve görünür kan damarlarınız varsa, cilt durumunuz büyük olasılıkla rosacea alevlenmeleriyle bağlantılıdır.

@alirosegray gidecek çok yolum var ama şimdiye kadar geldim ✨ #rosacea #skincareroutine #facialist #keepitsimple #genişlemiş gözenekler #glowingskin #aussiebeautyfinds ♬ Denizin Ötesinde – Bobby Darin & Richard Wess Ve Orkestrası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir