Saç Simülasyonu 2023’te En Kapsamlı ve Güncel Kılavuz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saç Simülasyonu 2023’te En Kapsamlı ve Güncel Kılavuz Saç mikropigmentasyonu yaptırmak isteyip soru işaretleriniz gidermek için yazılmış en detaylı kılavuz – işe yarıyor mu, nasıl yapılıyor, kimler için, maliyeti ne kadar ve daha fazlası.

Scalp micropigmentation anında ve garantili sonuçlar veren tek saç onarıcı çözümdür. Kel bölgeleri ve yara izlerini kamufle etmek, kel noktaları yeniden yoğunlaştırmak, saç çizgisini aşağı çekmek veya sadece hacim kazandırmak için uzun vadeli, nispeten uygun maliyetli bir yoldur.

Saç Simülasyonu veya kısaca SMP hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için bu kılavuzu okuyun.

Saç Simülasyonu Hakkında

Scalp micropigmentation bir kozmetik veya paramedikal dövme şeklidir, yani dövmeye benzer bir şekilde yapılır, ancak bazı önemli farklılıklar vardır. Kafa derisini saç köklerine benzeyen noktalarla kaplayarak daha fazla yoğunluk yanılsaması yaratır, yani ortaya çıkmaya başlayan saçlar.

Bu görünüm, pigmentleri kafa derisinin derisine sığ bir şekilde uygulamak için özel olarak kozmetik mikropigmentasyon için tasarlanmış bir makine kullanılarak oluşturulur. Saç Simülasyonu geleneksel bir dövme olmadığını anlamak önemlidir – kullanılan renkler vücut tarafından parçalanabilmeleri için dövme mürekkebinden farklı bir şekilde formüle edilir ve cilt yüzeyine biraz daha yakın yerleştirilirler.

Bu nedenle Saç Simülasyonu sonsuza kadar sürmez, ancak 8 yıl veya daha uzun süre dayanabilir.

Kimler Saç Simülasyonu için Adaydır ?

Saç Simülasyonuna ihtiyaç duyan herkes, ister tüm kafa derisinde, ister yamalar halinde, yara izlerinin üzerinde olsun, isterse mevcut saçlar arasında istediğinizden daha ince olabilecek ekstra yoğunluğa ihtiyaç duysunlar. Saç simülasyonundan memnun ayrılacaklardır.

Kimler Saç Simülasyonu için Aday Olamaz

Bazı durumlar kozmetik dövmeyi güvensiz hale getirir. Listelenen durumlardan herhangi birinden muzdaripseniz, tedaviye giremezsiniz veya bir doktorun iznine ihtiyacınız vardır:

 • Şeker hastalığı olan kişiler (doktorunuza danışın)
 • Kanama bozukluğu olan kişiler
 • Kan inceltici ilaç kullanan kişiler (doktorunuza danışın ve mümkünse kullanmayı bırakın)
 • Hamile veya emziren kadınlar
 • Keloid veya hipertrofik yara izi öyküsü olan kişiler
 • Viral enfeksiyonları veya hastalıkları olan kişiler
 • Kemoterapi gören kişiler
 • Kafa derisi bölgesinde cilt tahrişi veya Sedef hastalığı olan kişiler
 • Cildi yakın zamanda bronzlaşmış kişiler

Hem Erkekler Hem de Kadınlar Saç Simülasyonu Yaptırabilir mi ?

Tabii ki!

Bu teknik bir dizi saç sorununu çözebilir. Saç derisi mikropigmentasyonu ile saçlar deri folikülleri şeklinde yeniden oluşturulabilir, bu nedenle sonuçlar yeni tıraş edilmiş bir kafa gibi görünür, ancak daha uzun saçların arasına yerleştirilirse, saç kalınlığı yanılsaması veren bir gölge gibi görünürler.

Erkekler çoğunlukla erkek tipi kellik ve saç çizgisinde gerileme ile uğraşırken, ince saçlar ve kel noktalar hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir. Saçsız alanlarda işe yarar, ancak saçın seyrek olduğu yamaların görünümünü de iyileştirebilir.

Daha geniş bir kel alan tedavi edilirse, görünüm bir buzz cut tarzıdır – alan saç tıraş edilmiş ve saçlar yeni çıkmaya başlamış gibi görünür. Bu, hiç saçı olmayan veya çok az olan ve yine de çok kısa kesen müşteriler için mükemmeldir.

Ancak seyrek ve uzun saçları da yoğunlaştırabilir. Doğal saç telleri arasındaki alanlar noktalama tekniği ile gölgelendirilir ve sonuçta daha fazla yoğunluk yanılsaması elde edilir. Bu, saç uzunluğu ne olursa olsun kadınlarda çok iyi sonuç verir. Elbette saç hala ince olacaktır, ancak kafa derisi bu kadar belirgin bir şekilde görünmeyecektir.

Saç Simülasyonu 2023'te En Kapsamlı ve Güncel Kılavuz - Kadinlara Tavsiyeler
Saç Simülasyonu 2023'te En Kapsamlı ve Güncel Kılavuz

Saç Simülasyonunu Hangi Sorunlarda Tercih Etmelisiniz

Saç Pigmentasyonu Kullanıldığı Alanlar

SMP tüm kafa derisi bölgesini veya sadece yamaları tedavi edebilir. İşte kafa derisi pigmentasyonunun kamufle etmeye yardımcı olabileceği sorunların bir listesi:

 • Tam kellik
 • Erkek tipi kellik
 • Saç çizgisinde gerileme
 • Kel yamalar
 • Kafa derisinde yara izleri
 • Seyrek saç

Saç Simülasyonu Ne Kadar Sürer

Sonuçların uzun ömürlülüğü çok bireyseldir ve birçok faktöre bağlıdır. Genel olarak, kafa derisi mikropigmentasyonu çoğu müşteri için 4 ila 8 yıl arasında sürer, ancak sadece bir veya iki yıl sonra solduğu veya 10 yıla kadar sürdüğü durumlar da vardır.

Bir kozmetik pigmentasyon şekli olarak SMP yavaş yavaş kaybolur. Kullanılan pigment mürekkepleri, bağışıklık sisteminin onları parçalayıp ciltten çıkararak solduracağı şekilde formüle edilmiştir. Bu, birkaç yıllık bir süre içinde kademeli olarak gerçekleşir, ancak sonuçları daha uzun süre saklamak istiyorsanız yenilenebilir.

Saç Derisi Mikropigmentasyonunun Dezavantajları Var mı?
Kafa derisi mikropigmentasyonunun en büyük dezavantajı, fiziksel saç köklerini yeniden oluşturamaması, sadece bir saç kesimi yanılsaması vermesidir.

Ayrıca zaman zaman yenilenmesi gerektiği gerçeği ve küçük komplikasyon riski de vardır.

Saç Simülasyonu 2023'te En Kapsamlı ve Güncel Kılavuz - Kadinlara Tavsiyeler
Saç Simülasyonu 2023'te En Kapsamlı ve Güncel Kılavuz

Saç Simülasyonu Nasıl Yapılır

Saç Simülasyonu, söz konusu sorunu kamufle etmek için en uygun deseni izleyerek kafa derisi cildine küçük noktalar halinde pigment enjekte etme işlemidir. Bu işlem, saç folikülünün çapını taklit edecek kadar ince bir iğneye sahip bir makine ile yapılır.

Tedavi bir süreçtir ve istenen etkileri elde etmek için birkaç seans gerekir. Çoğu müşteri 2-3 seansa ihtiyaç duyar, ancak daha fazlası da gerekli olabilir. Her şey cildin pigmentleri ne kadar iyi tuttuğuna bağlıdır.

Saç Micropigmentasyonu Yaptırmalı mıyım Yazımızı Okumak için Tıklayınız

İşte SMP tedavisine adım adım genel bir bakış.

Konsültasyonlar

Seçtiğiniz kafa derisi mikropigmentasyon sanatçısı ile bir konsültasyon seansı ayarlayın. Bölgeyi inceleyecek ve size ne gibi sonuçlar bekleyebileceğinizi söyleyeceklerdir. Ayrıca sizi tedavi programı hakkında bilgilendirecek ve tedaviden sonra nasıl bir bakım rutini uygulayacağınızı söyleyeceklerdir.

Saç çizgisinin şekline siz karar vereceksiniz, ancak renk seçimi sanatçıya bırakılmalıdır.

Saç Simülasyonu 2023'te En Kapsamlı ve Güncel Kılavuz - Kadinlara Tavsiyeler
Saç Simülasyonu 2023'te En Kapsamlı ve Güncel Kılavuz

Saç Simülasyonu Adımları

1. Seans Saç Simülasyonu Seansı

İlk tedavi görünümü büyük ölçüde oluşturur – sonraki seanslar tamamlayıcıdır.

Seans, gelecekteki saç çizginizin ana hatlarını çizerek başlar. Bundan memnun olduğunuzda, çoğu sanatçı iğnelemenin acısını ortadan kaldıracak bir uyuşturucu krem uygular. Uyuşturucunun etkisini göstermesi 15-20 dakika sürer ve etkisini gösterdiğinde iğneleme başlar. Sanatçı, bir pigmentasyon makinesiyle kafa derisi üzerinde ileri geri giderek cildi küçük pigment noktalarıyla doyurur.

İlk seans 2 ila 4 saat arasında sürebilir.

2. Seans

İkinci seansınız ilk seanstan yaklaşık 10-14 gün sonra yapılır. Bu süre zarfında, sonuçlarınız önce çok koyu görünecek, daha sonra pigmentin bir kısmı ciltten çıkarıldıkça açılacaktır. Doğru doygunluk 1 seansta elde edilemez, çünkü cilt tek seferde yeterli miktarda pigmenti tutamaz.

İkinci seansta sanatçı noktaların üzerinden tekrar geçerek onları pigmentle yeniler. İsterseniz saç çizgisinin şeklini değiştirmek için de bir fırsattır.

Bu seans ilk seans kadar uzun sürmeyecektir.

3. Seans

10-14 gün sonra, çoğu müşterinin başka bir kafa derisi mikropigmentasyon turu için geri gelmesi gerekir (ancak hepsi değil – büyük tutma özelliğine sahip olanların başka bir seansa ihtiyacı olmayabilir).

Bu seansa kadar, önemli miktarda pigment korunmuş olmalıdır ve nihai sonucun nasıl görüneceği hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz. 3. seans pigmentleri biraz daha yenilemek için bir fırsattır.

Saç Derisi Mikropigmentasyonu Acıtır mı?
Tedavi tam olarak acı verici olmamalıdır, ancak rahatsız edici olabilir. Çoğu sanatçı çalışmaya başlamadan önce bölgeye topikal bir anestezi uygulayacak ve bu da ağrıyı ortadan kaldıracaktır.

Ancak yine de basınç, karıncalanma veya hafif batma gibi bazı hisler hissedeceksiniz. Dayanılmaz bir şey değildir, ancak ne bekleyeceğinizi bilmelisiniz.

Kafa derisinin bazı bölgeleri diğerlerinden daha hassastır, bu nedenle şakaklarda veya başın en üstündeki yama olan taçta rahatsızlık şiddetli olabilir. Yara dokusu da daha hassas olabilir.

Saç Simülasyonu Güvenli midir ?

Evet, eğer doğru yapılırsa.

Potansiyel riskler enfeksiyon veya pigmentlere veya kullanılan diğer ürünlere karşı alerjik reaksiyonlardır.

Enfeksiyonlar, tedavi steril olmayan koşullarda veya sterilize edilmemiş ürünler kullanılarak yapıldıysa veya işlemden sonraki günlerde uygun olmayan bakım ve kontaminasyon durumunda ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için her zaman sertifikalı, lisanslı bir sanatçıya gidin ve size verdikleri bakım sonrası talimatları mümkün olduğunca yakından takip edin.

Alerjik reaksiyonları önlemek için, uygulamadan önce sanatçıya bir yama testi yaptırın.

Saç Simülasyonu 2023'te En Kapsamlı ve Güncel Kılavuz - Kadinlara Tavsiyeler
Saç Simülasyonu 2023'te En Kapsamlı ve Güncel Kılavuz

Saç Simülasyonu için Hazırlık

Scalp Micropigmentation için Nasıl Hazırlanırım ?

İşte tedavinin sorunsuz geçmesi için tedaviden önce kaçınmanız gerekenler:

Yaklaşık 2 hafta boyunca güneşlenmek veya bronzlaşmak yok. Bronzlaşmış cilt daha hassastır.
Bir ay öncesinden alın ve şakaklarda retinol veya A Vitamini ürünlerini kullanmayı bırakın. Bunlar cildi inceltir ve daha fazla kanamasına neden olur.
Randevunuzdan en az 24 saat önce alkol, kafein, ibuprofen, aspirin ve balık yağı takviyelerinden kaçının.
Tedaviden en az iki hafta önce herhangi bir kafa derisi tedavisi yapmayın.
Kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danışın ve birkaç hafta boyunca kullanmayı bırakmanın güvenli olup olmayacağını öğrenin.
Bazı sanatçılar ayrıca tedaviden bir gün önce ölü deri hücrelerini temizlemek için kafa derisine peeling yapılmasını veya daha yumuşak olması için kafa derisinin nemlendirilmesini tavsiye etmektedir. Bazıları da bir gün önce başınızı tıraş etmenizi önerir (ancak uzun saçlarınız varsa ve bu şekilde tutuyorsanız bu mümkün değildir). Sanatçınıza danışmadan bunların hiçbirini yapmayın.

Scalp Micropigmentation İşlemi Sonrası Bakım

SMP nispeten non-invazivdir, ancak bölgenin iyileşmesi için birkaç gün gerekecektir ve seanslar arasında bir bakım rutini izlemeniz gerekir. Bu, yıkama rejiminizi etkileyecektir:

Saç derisini 3 gün boyunca kuru tutun. Yıkanmak, yüzmek, terlemek, sauna veya buhar banyosu yapmak yok.

 1. ve 7. günler arasında başınızı suyla yıkayın, ancak sabun veya şampuan kullanmayın.
 2. günden sonra başınızı yumuşak sabunla yıkayabilirsiniz.
  Seanslar arasında ve son seansınızdan en az 2 hafta sonra aşağıdakilerden kaçının:

Kafa derinize dokunmak
Güneş ışığına maruz kalma
Aşırı terleme
Uzun, sıcak duşlar ve her türlü buharlı ortam
Kafayı tıraş etmek
Bu, kafa derisi mikropigmentasyon sonrası bakım için genel bir kılavuzdur. Sanatçınız size daha ayrıntılı talimatlar verecektir ve bunları mümkün olduğunca yakından takip etmek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız.

Saç Simülasyonu İyileşme Süreci

Tedavi nispeten non-invazivdir, ancak cildin yüzeyini kırmayı içerdiğinden, mikro yaraların kapanması birkaç gün sürer. Her seanstan sonra şunları bekleyebilirsiniz:

Biraz kızarıklık ve tahriş (birkaç gün içinde azalacaktır).
Pigmentler önce çok koyu, sonra çok açık görünecektir (iyileşme bittikten sonra son renklerini alırlar).
Bölge muhtemelen kuru ve kaşıntılı hissedecektir – sanatçınızdan bunu hafifletmek için bir merhem önermesini isteyin.
İşlem yapılan bölgede bir miktar kabuklanma oluşabilir – kabukları koparmayın!

İyileşme Ne Kadar Sürer

SMP seansları birbirine çok yakın aralıklarla yapıldığından, neredeyse bir iyileşme döngüsünden diğerine geçeceksiniz. Bu, son seansınızdan 4 hafta sonra iyileşmenin tamamen bittiği anlamına gelir.

Pigmentlerin gerçek renklerini göstermesi ve dokunun tamamen iyileşmesi için bu kadar süre geçmesi gerekir. Bundan sonra saç derinize özel bir dikkat göstermenize gerek yoktur, ancak güneş ışığına maruz kalmayı en aza indirmeye çalışın ve dışarıdayken SPF kullanın – güneş radyasyonu pigment solmasını hızlandırır.

Saç Simülasyonu Rötüş

 1. ve 3. seanslar çoğu durumda zorunludur ve çoğu sanatçı bunları tedavinin orijinal fiyatına dahil eder. Ancak istediğiniz doygunluk ve rengi elde ettikten sonra, en az birkaç yıl boyunca rötuşlar konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Sonuçlarınızın önemli ölçüde solduğunu hissettiğinizde renk tazeleme rötuşları yaptırabilirsiniz. Birçok müşteri ancak 4 yıl veya daha uzun bir süre sonra geri gelir. Her şey pigmentlerinizin solma hızına bağlıdır.

Genel olarak, solmanın önemli olduğunu fark ettiğiniz anda bir rötuş yaptırmak en iyisidir. Pigmentler ne kadar solarsa, o kadar fazla çalışma gerekecek ve seans fiyatı artacaktır.

Saç Simülasyonu Başarısız Olabilir mi ?

Tedavinin olası yan etkileri enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar ve kalıcı yara izidir. Tüm bunlar, ne yaptığını bilen, yama testi yapan ve takip edeceğiniz net bakım sonrası talimatları veren sertifikalı, lisanslı ve deneyimli bir sanatçıya giderseniz önlenebilir.

SMP’nin başarısız olması pek olası değildir, ancak saç çizgisinin ana hatlarını veya rengini beğenmeyebilirsiniz. Böyle bir durumda, ek bir rötuşla (aynı sanatçı veya farklı bir sanatçı ile) şekli düzeltebilir ve rengi düzeltebilirsiniz.

Bir sanatçıyla iletişime geçin ve durumun nasıl düzeltilebileceğini değerlendirmesine izin verin.

Saç Simülasyonu Silinebilir mi ?

Bir noktada kafa derisi pigmentasyonunuzdan kurtulmak istediğinize karar verirseniz, lazer epilasyon yaptırabilirsiniz. SMP genellikle salin veya asitle çıkarma gibi diğer yöntemlerle çıkarılmaz, çünkü alan çok büyüktür.

İşlem, lazerin pigment parçacıklarını parçalaması ve daha sonra sistem tarafından çıkarılması anlamına gelir. Çıkarma işlemi birkaç seansta (bazı durumlarda 10’a kadar) yapılır ve süreç aylarca sürebilir ve faturalar birikebilir. Ayrıca, oldukça rahatsız edici, hatta acı verici olduğu bilinmektedir.

Bu yüzden belki de pigmentler kendi kendine solana kadar beklemek daha iyidir.

Saç Simülasyonu 2023'te En Kapsamlı ve Güncel Kılavuz - Kadinlara Tavsiyeler
Saç Simülasyonu 2023'te En Kapsamlı ve Güncel Kılavuz

Saç Simülasyonu Sonuç

Scalp Micropigmentation, Saç Simülasyonu, saç dökülmesini kamufle etmek ve kafa derisindeki yara izlerini veya kel bölgeleri kamufle etmek için tartışmasız en başarılı yöntemdir, çünkü anında sonuç verir ve işe yaramaması mümkün değildir. Bu bir tür kozmetik dövmedir – kafa derisine pigment noktaları yerleştirilerek yapılır. Kesik bir görünüm veya daha fazla hacim yanılsaması verir ve sonuçlar 10 yıl kadar sürebilir. Scalp micropigmentation

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir