Vitiligo Kalıcı Makyaj : Başarılı Bir Şekilde Kamufle Etmenin Çözümü Var mı ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vitiligo Kalıcı Makyaj Tedavisi Mümkün mü ? Vücut pozitifliği çağında, her gün çok sayıda insanın uğraştığı bir dizi konuda farkındalık yaratıldığını gördük. Bugün hakkında sıkça konuşulan durumlardan biri de vitiligo, çoğunlukla bu konuda çok ses getiren süper model Winnie Harlow sayesinde.

Bu cilt rahatsızlığı araştırmacıları şaşırtmıştır ve net olarak tanımlanmış bir tedavisi yoktur. Bununla birlikte, son birkaç yılda kalıcı makyajın yaygınlaşması, kalıcı makyaj teknisyenlerine vitiligo kamuflaj yöntemlerini mükemmelleştirmeleri için ilham verdi. Evet, kendinizi olduğunuz gibi sevmek ve kabul etmek önemlidir, ancak her birey vitiligosunu gururla taşıyıp taşımayacağına veya potansiyel olarak onu örtmenin bir yolunu arayıp aramayacağına karar vermekte özgürdür.

İlginizi Çekebilir. Kalıcı Makyaj

Bu nedenle, seçeneklerini araştıranlar için, vitiligo kamuflajı için kalıcı makyajın yapılması ve yapılmaması gerekenlere genel bir bakış.

Vitiligo, cilt renginden sorumlu madde olan melanini üreten hücrelerin öldüğü veya işlevini yitirdiği, beyaz lekelerin ortaya çıkmasına neden olan uzun süreli genetik bir cilt rahatsızlığıdır.

Vitiligo nedir ?

Öncelikle vitiligonun gerçekte ne olduğunu açıklayalım. Vitiligo, cilt renginden sorumlu madde olan melanini üreten hücrelerin öldüğü veya çalışmayı durdurduğu ve beyaz lekelerin ortaya çıkmasına neden olan uzun süreli genetik bir cilt rahatsızlığıdır. Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, ancak bu hastalığa sahip kişilerin neredeyse yarısında 20 yaşına kadar gelişir. Sağlıklı cilt üzerinde pigment içermeyen daha açık renkli cilt lekeleri anlamına gelir. Koyu ciltlerde daha görünür olmasına rağmen tüm cinsiyetler ve cilt tonları arasında eşit derecede yaygındır. Ağrılı değildir ve kendi başına önemli sağlık sonuçları yoktur, ancak hipertiroidizm gibi bazı otoimmün hastalıklarla bağlantılıdır.

Bilim insanları vitiligoya neyin sebep olduğu konusunda hemfikir değildir. En olası açıklama ailede görüldüğüdür, ancak bunun bir kuralı yoktur. Bu durum hiçbir şekilde hayatı tehdit edici değildir, ancak derin psikolojik sonuçları olabilir ve özgüven üzerinde zararlı etkileri olabilir. Bunun için tanımlanmış bir tedavi olmadığından, insanlar bunu örtmek için farklı yollar tercih etmektedir.

Vitiligo Kalıcı Makyaj : Başarılı Bir Şekilde Kamufle Etmenin Çözümü Var mı ? - Kadinlara Tavsiyeler
Vitiligo Kalıcı Makyaj : Başarılı Bir Şekilde Kamufle Etmenin Çözümü Var mı ?

Resim Kaynak winnie harlow

Dövme Yaptırmak Bir Seçenek mi

Vitiligo örtüsü için akla gelen ilk şey basit bir dövmedir; daha açık lekeleri cildin geri kalanıyla aynı tonda doldurmak veya lekeyi bir resim veya başka bir tasarımla kaplamak.

Ancak, lekeyi doldurmanın birçok zorluğu vardır. Mürekkebin rengini cilt tonuyla eşleştirmek son derece zordur. Sadece bu da değil, mürekkebin orijinal renginin cilde enjekte edildikten sonra her zaman en azından biraz farklı görünmesi anlamında öngörülemez. Sanatçı doğru yapsa bile vitiligonun yayıldığı bilinmektedir ve bir süre sonra dövme, etrafını çevreleyen daha açık renkli yeni bir deri parçasıyla kaplanabilir. Ayrıca, doğal cilt tonumuz güneş ışığına maruz kalmaya bağlı olarak yıl boyunca değişir. Ayrıca, renkli mürekkebin zamanla solduğu ve orijinal rengi korumak için zaman zaman rötuş yapılması gerektiği bilinmektedir

Diğer seçenek, yamaları resimlerle kaplamak biraz daha işe yarayabilir. Elbette dövme sanatını sevmiyorsanız bu bir seçenek değildir. Ayrıca koebnerizasyon sorunu da vardır – cildin travmaya verdiği tepki yeni lekelerin ortaya çıkmasına neden olur.

Bu nedenle dövme yaptırmanın vitiligo kamuflajı için en pratik seçenek olmadığı ve hatta işleri daha da kötüleştirebileceği açıktır.

Vitiligo Kalıcı Makyaj

Sanatçılar her geçen gün kalıcı makyajın yeni kullanım alanlarını buluyor. En önemli amaçlarından biri, insanların sağlık sorunlarıyla başa çıkmalarına en azından bir dereceye kadar yardımcı olmaktır. Örneğin, mikroblading, kanserle savaşan kişiler için kaşları yeniden yaratabilir ve en azından onlara biraz güven verebilir.

Benzer şekilde Vitiligo Kalıcı Makyaj Uzmanlığı Vitiligonun neden olduğu lekeleri mümkün olan en iyi ve en ince şekilde kamufle edebilen düzeltici bir prosedür olarak ortaya çıkmıştır. Sonuçlar yıkanma ihtimali olmayan kapatıcı kullanımına benzemekte ve bir dövmeden çok daha doğal görünmektedir.

Türkiye’de Konunun uzmanı Olarak Görev Yapan @BellaPeau ile İletişime Geçebilirsiniz.

Vitiligo Kalıcı Makyaj : Başarılı Bir Şekilde Kamufle Etmenin Çözümü Var mı ? - Kadinlara Tavsiyeler
Vitiligo Kalıcı Makyaj : Başarılı Bir Şekilde Kamufle Etmenin Çözümü Var mı ?

Peki, vitiligo mikropigmentasyonu tam olarak nedir ?

Diğer kalıcı ve yarı kalıcı makyaj tedavilerinde olduğu gibi, bu prosedür dermis ve epidermis arasındaki cilde pigment enjekte edilmesini gerektirir (dövme mürekkebi kadar derin değil). Pigmentler cildin çok derinlerine inmediği için sonuçlar ömür boyu sürmez; üç yıla kadar dayanır. Kullanılan pigmentler doğal ve mineral bazlıdır. Teknisyen, her müşterinin cilt tonuna en iyi şekilde uyması için özel, özelleştirilmiş bir pigment karışımı hazırlar ve bu pigmentler mikro iğneler kullanılarak beyaz bölgelere enjekte edilerek cildin geri kalanıyla eşleştirilir.

Vitiligo Kalıcı Makyaj

Nispeten geniş cilt bölgeleri tedavi edildiğinden, tedavinin tamamlanması birkaç seans sürer – en az 4. Sonuçlar hemen görülebilse de, her seanstan sonra pigmentin bir kısmı pul pul dökülür. Teknisyenin rengi düzgün bir şekilde oluşturması en az 4 seans sürer. Yol boyunca, en doğal sonuçları elde etmek için olası uyumsuz alanları düzeltebilirler. Cilt iyileştikten ve renk yerleştikten sonra kimse vitiligo olduğunuzu bile anlamayacaktır.

Vitiligo Kalıcı Makyaj : Başarılı Bir Şekilde Kamufle Etmenin Çözümü Var mı ? - Kadinlara Tavsiyeler
Vitiligo Kalıcı Makyaj : Başarılı Bir Şekilde Kamufle Etmenin Çözümü Var mı ?

@fatosohrilibeauty

Buna Değer mi ?

Mikropigmentasyon vitiligoyu örtmenin tartışmasız en iyi yoludur. Dövme kadar kalıcı olmasa da, beyaz lekelerinizi mürekkeple kaplatmak en güvenli seçenek değildir. Doğal pigmentler yaklaşık üç yıl sonra kaybolur. Vitiligosu olan sayısız insanın kat kat fondöten ve kapatıcı uyguladığı düşünülürse, zahmetsiz geçen üç yıl sonsuza kadar sürecekmiş gibi görünür.

Ancak mikropigmentasyon pahalıya mal olabilir. Bir saatlik dört tedaviden oluşan bir serinin fiyatı yaklaşık 1500 dolardan başlar ve tedavi edilen alanla birlikte artar. Ayrıca, ek seansların gerekli olması durumunda ekstra ücret ödenmektedir.

Son Söz

Özellikle tam kapatıcılık istiyorsanız, normal makyajın da ucuz olmadığını göz önünde bulundurmak gerekir. Bu anlamda, mikro pigmentasyon uzun vadede paradan tasarruf etmenin bir yolu bile olabilir. Ve güvene fiyat etiketi koyamazsınız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir